PAMIĘCI ALEKSANDRA PATKOWSKIEGO

Obrazek

ALEKSANDER KAZIMIERZ PATKOWSKI (1890-1942)

 

Aleksander Patkowski ,którego 120 rocznicę urodzin obchodzono uroczyście w Sandomierzu w dniu 4 marca br. znalazł się wśród 20 wybitnych postaci Ziemi Świętokrzyskiej przypomnianych w ramach obchodów 90-lecia ODRODZENIA  POLSKI w roku 2008.

Sandomierz pamięta o swoim niezwykłym mieszkańcu, wspaniałym pedagogu, społeczniku, pisarzu, krajoznawcy, twórcy regionalizmu polskiego i gorącym patriocie.

Wielka sala rycerska sandomierskiego zamku w dniu urodzin Aleksandra wypełniona była po brzegi przez młodzież średnich szkół sandomierskich, ich nauczycieli, przez przedstawicieli samorządów: miasta i powiatu, instytucji kultury, organizacji turystycznych i mieszkańców Sandomierza. Honorowymi gośćmi uroczystości byli: p. Wojciech Targowski siostrzeniec Patkowskiego z  małżonką i delegacja  miasta Ożarowa, miejsca urodzenia regionalisty ( 4 marca 1890 r.)

Po ceremoni powitania uczestników spotkania przez dyrektora muzeum p. Pawła Różyłę wyświetlony został film dokumentalny pt. Aleksander Kazimierz Patkowski  (1890-1942) –Twórca regionalizmu polskiego, w reżyserii Grzegorza Dubowskiego.

Ten 32 minutowy film został nakręcony w październiku roku 1990, po uroczystej sesji naukowej zorganizowanej przez regionalistów kieleckich i sandomierskich dla uczczenia 100. rocznicy urodzin A.Patkowskiego w salach zamku królewskiego w Sandomierzu. Emisja filmu miała miejsce w  I programieTVP w roku następnym.

Kolejnymi punktami tegorocznej uroczystości rocznicowej były wystąpienia przedstawicieli organizatorów. Kustosz muzeum p. Jerzy Krzemiński, mówił o spółdzielczych formach działania propagowanych przez Patkowskiego wśród uczniów i nauczycieli (księgarnia „Ognisko”) .

Dla mnie Aleksander Patkowski jest wzorem człowieka, obywatela i polskiego patrioty. Jestem zafascynowany jego życiem i dokonaniami podkreślił Zbigniew Puławski działacz kultury i inicjator obchodów rocznicowych. Mówca podkreślił olbrzymie zasługi bohatera spotkania dla środowiska nauczycielskiego, dla tworzenia szkolnictwa w Polsce Odrodzonej, dla kształcenia wychowawców nowych pokoleń młodzieży.

Inwencja twórcza Patkowskiego była niespożyta. Powołał on do istnienia m. in. Powszechne Uniwersytety Regionalne, Komitet Obrony Puszczy Jodłowej, zorganizował Wystawę Świętokrzyską w Warszawie i Kielcach, I Kongres Krajoznawczy w Poznaniu (r.1929).

Pisał liczne artykuły ,redagował książki i czasopisma takie jak: Polska Oświata Pozaszkolna, Ziemia, Pamiętnik Świętokrzyski, Sandomierskie –Góry Świętokrzyskie i wiele innych. Jedną z największych zasług bohatera sztuki Żeromskiego pt. „Uciekła mi przepióreczka „jest wychowanie całych zastępów wspaniałych uczniów takich jak: Adam Bień, Bolesław Babski, Czesław Latawiec, Wincenty Burek, Piotr Banaczkowski.

Patkowski kochał młodzież i był przez nich kochanym .

Patkowski przyjaźnił się z Aleksandrem Janowskim twórcą Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, zafascynowany był Stefanem Żeromskim i swoim kolegą szkolnym, wybitnym polonistą Wacławem Borowym.

Zbrodnicza działalność niemieckich najeźdźców, polegająca na eksterminacji m.in. inteligencji polskiej spowodowała aresztowanie, pobyt na Pawiaku, a potem wywiezienie Aleksandra Patkowskiego do KL Auschwitz, gdzie został zamordowany 22 marca 1942 r.

W ostatnim liście do rodziny w Sandomierzu Aleksander napisał m.in…prochów moich nie znajdziecie, sercem zostaje z Wami i każdą cząstką Ziemi Sandomierskiej..

 

PS 22 marca br. po uroczystym apelu  Ad Memoriam w Ponagimnazjalnym  Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Żeromskiego 8 ( budynek dawnego Gimnazjum Męskiego, Męskiego, w którym Patkowski był nauczycielem ) uczestnicy udadzą się na pobliski Cmentarz Katedralny, gdzie na symbolicznym grobie profesora złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.

 

Zbigniew Puławski

 

 

 

Po spotkaniu w dniu 22 marca br. z młodzieżą „Ekonomika” delegacja w składzie (od lewej): Danuta i Wojciech Targowscy (rodzina Aleksandra Patkowskiego), Dyrektor szkoły Sabina Młodożeniec, red. Marian Poloński, red. Zbigniew Puławski i Dyrektor Muzeum Okręgowego Paweł Różyło udała się na Cmentarz Katedralny w Sandomierzu.

 

Delegacja przed symboliczną mogiłą Aleksandra Patkowskiego zamordowanego 22 marca 1942 r. w KL Auschwitz (Oświęcim) na, którym złożone zostały kwiaty, wieńce, zapalone zostały znicze i odmówiona została modlitwa za duszę tego Wielkiego Polaka.

 

Przed symbolicznym grobem  Św. Pamięci  Aleksandra Patkowskiego (1890-1942 ) na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu stoją od lewej :żona Wojciecha Targowskiego – siostrzeńca Patkowskiego,, dyrektor „”Ekonomika” Sabina Młodożeniec ,Wojciech Targowski .i inni.

 

Tekst i foto ZP

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s