SYLWETKI OFIAR

Obrazek

 

 

 

 

 

                                                         BRACIA   JĘDRYCHOWIE

 

 

            Bogumił ,Edward i Zbigniew Jędrychowie . Kim byłi ? Dlaczego zostali zamordowani  ?

  Dwaj pierwsi byłi braćmi, synami Julii i Jana Jedrychów. Ojciec Jan był kapitanem statku „Tyniec” , który pływał przed wojną po Wiśle w Sandomierzu.

  Edward ukończył Gimnazjum Męskie w Sandomierzu i rozpocząl  studia w Wojskowej Akademi Medycznej w Warszawie. Został lekarzem wojskowym w garnizonie w Brześciu nad Bugiem.   Gdy wybuchła wojna we wrześniu 1939 roku został powołany do służby w 25 pułku Ułanów Wielkopolskich w randze porucznika. Dostał się do niewoli sowieckiej. Został zamordowany przez Moskali w Katyniu w roku 1941 .Miał lat32.

 

  Młodszy brat Edwarda , Bogumił tez ukończył  Gimnazjum Męskie w Sandomierzu. W czasie nauki działał jako harcerz w I Drużynie im. Tadeusza Kościuszki., która założona została  w gimnazjum.  W 1939 roku był już w szkole Podchorążych we Lwowie. Gdy jego oddział wyruszył na front został on okrążony przez Niemców pod Rzęsną Polną koło Lwowa.  Wycofując się z okrążenia nieśli rannego dowódcę i wówczas natknęli się na oddział czołgów niemieckich. Wezwani do poddania się nie usłuchali i obrzucili czołgi granatami. Większość oddziału podchorążych zginęla , a Bogumił został ciężko ranny.Zmarł w szpitalu we Lwowie. Pochowany został na Cmentarzu Orląt.

 

  Stryjeczny brat Edwarda i Bogumiła – Zbyszek Jędnych był synem Julii i Jana rolników z Krakówki .przedmieścia Sandomierza , Ukończył gimnazjum w Sandomierzu .Zginął w 1939 roku , po wybuchu wojny w nieznanych okolicznościach mając lat 18.

 

Życie braci Jedrychów było krótkie Ich nazwiska znalazły się na tablicach pamięci : w kościele pw.Św. Józefa i Szkole Ekonomicznej im.Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu . Złożyli oni swoje młode życie na ołtarzu Ojczyzny. Wieczna im Chwała i Pamięć !

 

Zbigniew Władysław Puławski

SCP – Sandomierz AD 2014

 

Zbyszekp6@o2.pl

.

 

.                        

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s